پنج شنبه 23 مرداد 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

معرفی بنیاد ملی نخبگان:

بنیاد نخبگان تنها مرجع رسمی و قانونی جهت شناسایی، جذب و حمایت مادی و معنوی از نخبگان است که با حمایت خاص مقام معظم رهبری (مدظله العالی) توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس و به مرکزی تبدیل شده است که اولویت آن جذب، حفظ، بکارگیری نخبگان و پشتیبانی از آن ها در راستای ارتقای تولید علم، فناوری و پیشبرد توسعه فرهنگی و علمی کشور می باشد.

ایده تأسیس بنیادی برای رسیدگی به مسائل گوناگون نخبگان کشور، برای نخستین بار با رهنمود مدبرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیداری که ایشان با برخی نخبگان دانشگاهی داشتند، شکل گرفت.

معظم له در این دیدار که در مهرماه سال 1383 برگزار شد، خطاب به مسئولان ارشد کشور فرمودند:

 «من در مورد خاص نخبگان این جور به نظرم می رسد که ما یک بنیاد نخبگان لازم داریم... ما باید یک بنیاد درست کنیم که زیر نظر ریاست جمهوری باشد؛ چون بهترین جا آنجاست. حتی دستگاه وزارتی هم برای این کار کافی نیست؛ چون این کار فراتر از کار یک وزارتخانه است».

این رهنمودها فصل الخطابی برای مسئولان کشور بود، به طوری که مدتی پس از این بیانات، شورای عالی انقلاب فرهنگی دست به کار شد تا اساسنامه تأسیس بنیاد ملی نخبگان را تنظیم نماید.

 

بنیاد  نخبگان استان مازندران:

بنیاد نخبگان استان مازندران نیز در تاریخ 06/07/1389 توسط ریاست محترم جمهوری وقت از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح گردید و طی مراسمی رسمی همزمان با سفر استانی رئیس جمهور در تاریخ 30/.3/1390 با حضور معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور و بالاترین مقام اجرایی بنیاد، جناب آقای دکتر سورنا ستاری آغاز به کار نمود.

تعداد نخبگان تحت پوشش از ابتدای تأسیس در حدود 120 نفر بوده که امروز با فعالیت های صورت گرفته و پیگیری های لازم توسط بنیاد نخبگان استان مازندران به بیش از 700 نفر در حوزه استعداد های برتر، دانش آموختگان برتر دانشگاه ها، برگزیدگان علمی آزمون های سراسری، جشنواره ها و المپیاد ها رسیده است.

 

  تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: مازندران - ساری - میدان امام خمینی(ره) - بلوار آزادی - خیابانشهید نوری - بنیاد نخبگان استان مازندران