یکشنبه 26 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

تجلیل از ۴۰ نخبه مازندرانی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی
همایش تجلیل و تکریم از نخبگان علمی و رونمایی از جایزه علمی امام محمد باقر ع

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان مازندران، همایش تجلیل از نخبگان علمی مازندران و رونمایی از جایزه علمی امام محمد باقر ع  در سالن آمفی تئاتر سازمان حج و زیارت استان مازندران و با حضور رئیس بنیاد نخبگان این استان، حجت الاسلام حیدری مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران، امام جمعه موقت ساری، معاون استاندار مازندران و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان برگزار شد.

* تجهیز مجهزترین مدرسه فناوری مازندران در قائمشهر

حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌ مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران در این همایش با اشاره به اینکه توجه به علم و نخبگان علمی از صدر اسلام تاکنون حائز اهمیت بوده و در هیچ دینی مانند اسلام به این مسئله به صورت ویژه نگاه نشده است، اظهار کرد: با توجه به اینکه پیشرفت های به دست آمده پس از انقلاب اسلامی مرهون وجود نخبگان کشور است اما اکنون این قشر در جامعه مظلوم هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه اکنون مازندران را تنها با جنگل و دریا می شناسند، تصریح کرد: نخبگان علمی فراوانی در این استان حضور دارند که از سرآمدان حوزه های مختلف هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه علما از بزرگترین واقفان مازندران هستند، خاطرنشان کرد: ۷۲۴ واقف استان مازندران را علما تشکیل داده اند.

حیدی با بیان اینکه سازمان اوقاف بیش از ۵۰۰ پروژه در بحث بقاع متبرکه را در دست اجرا دارد، یادآورشد: اوقاف در کنار دولت در تمامی زمینه ها ایستاده و به خصوص در حوزه های علمی کارهای بزرگی انجام داده است.

وی افزود: از مهم ترین اقدامات اوقاف در حوزه علم و پژوهش احداث مجهزترین مدرسه فناوری با همکاری آموزش و پرورش در شهرستان قائمشهر بوده است.

*سهم یک درصدی ناخالص داخلی شرکت های دانش بنیان و فناوری های نوین در کشور 

در ادامه این مراسم محسن جهانشاهی رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران ، در همایش تجلیل از نخبگان علمی مازندرن اظهار کرد: ایران در تولید حوزه فناوری نانو رتبه چهارم جهان را در اختیار دارد اما این موضوع چندان کافی نیست، از این ظرفیت برای توسعه اقتصادی کشور باید استفاده شود.


وی با علام اینکه از ظرفیت تولید فناوری نانو باید به صورت ویژه استفاده کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر تنها ۴۵۰ محصول فناوری نانو در کشور ما تجاری و ۱۵۰ دستگاه ساخته شده است.


رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران با اعلام اینکه ۱۸۰ شرکت دانش بنیان تولید ثروت می‌کنند، گفت: کمتر از یک درصد جی‌دی‌پی تولید ناخالصی ملی به تولید نانو اختصاص دارد.


وی خاطر نشان کرد: بر اساس چشم انداز سال ۱۴۰۴ میزان صادرات ما در حوزه فناوری نانو باید به یک میلیارد دلار برسد.
جهانشاهی در ارتباط با مطرح شدن بحث سفر نخبگان از کشور یادآور شد: اینگونه نیست که همه نخبگان از کشور مهاجرت می‌کنند، دانشجویان و نخبگان زیادی را بنده می‌شناسم و با آنها ارتباط دارم که با وجود شرایط مناسب خارج از کشور در دانشگاه‌های ما مشغول تعلیم و تربیت هستند.


وی با اعلام اینکه حتی می‌شود برای کسانی که مهاجرت کردن می‌توانیم شرایط مناسب را فراهم کنیم، افزود: بسیاری از ظرفیت بسیاری از نخبه‌های خارج از کشور با توجه به پیشرفت‌های علمی در حوزه فناوری می‌توانیم برای توسعه کشور استفاده کنیم.
جهانشاهی در ادامه با اشاره به استعدادهای برتر نیروی انسانی که در استان مازندران وجود دارد، گفت: ۴۰ درصد اساتید یک درصد علمی جهان که تعداد آنها ۶ نفر است اهل مازندران بوده و سه نفر از آنها در دانشگاه‌های استان مشغول تدریس هستند.
وی تعداد استعدادهای برتر استان را ۲ هزار ۵۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: استعدادهای ۵۰ هزار نفر در طرح شهاب رصد می‌شوند.

رئیس بنیاد نخبگان مازندران با اعلام اینکه بودجه سال ۹۷ این سازمان با افزایش ۴۰ درصدی مواجه شده است، گفت: سهم ۱۵ درصدی افزایش بودجه مربوط به مشارکت‌های مردمی و خیران است.

جهانشاهی با بیان اینکه وقف می تواند کمک بسیاری به طرح های دانش بنیان کند، افزود: ایجاد وقف های جدید متناسب با نیازهای روز جامعه مانند حمایت از نخبگان علمی و طرح های پژوهشی ضرورت دارد.

* مازندران رتبه دوم کشور از لحاظ زیرساخت های ارتباطی

حسن خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در ادامه این همایش با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی در نوع خود بی بدیل و بی نظری بود، ۳ رکن پیروزی انقلاب را نقش همه آحاد مردم،رکن رهبری و رکن ایدئولوژی دانست.

وی با شاره به اینکه انقلاب اسلامی سبب شد تا با تکیه بر توان داخلی  و باور به داشته های خود به عرصه های بلند علمی،فرهنگی،اجتماعی و سیاسی برسیم،خاطرنشان کرد: پس از تهران، مازندران از لحاظ زیرساخت های ارتباطی رتبه دوم را دارد به طوری که ضریب نفوذ اینترنت در این استان ۱۱۰درصد و تلفن همراه ۱۲۵ درصد است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران با بیان اینکه بالغ بر هزار و ۷۰۰ روستای استان از اینترنت پرسرعت بهرمندند،افزود:تمامی این ها در حالی به انجام رسیده که ما در زیر شدیدترین تحریم ها بوده ایم اما خودباوری در پیشرفت های علمی ما تاثیر بسیاری داشته است.

در پایان این همایش، به منظور اجرایی نمودن جایزه علمی محمد باقر (ع) از مستعیدین و نخبگان واجد شرایط که توسط شورای برگزیدگان بنیاد نخبگان و اوقاف استان مازندران انتخاب شده اند ، از طریق تخصیص کارت اعتباری در دو نیمسال تحصیلی 98- 1397 ، از نخبگان برگشته از خارج به کشور ایران، برگزیدگان المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری های نانو 1397 و  مخترعین و نوآوران بنیاد نخبگان استان مازندران  با حضور مسئولین کشوری و استانی، تجلیل و تکریم بعمل آمد .

 

 


تاریخ انتشار : 1397/11/14
کد : 112
تعداد بازدید: 358

            
  آدرس : مازندران - ساری - میدان امام خمینی (ره)  - بلوار آزادی  - خیابان شهید نوری - بنیاد نخبگان استان مازندران.

  تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد.