پنج شنبه 23 مرداد 1399

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

همایش ملی نکوداشت
همایش ملی نکوداشت عالم فرزانه مرحوم آیت الله شیخ محمد فاضل استرآبادی(ره) به همت بنیاد نخبگان استان مازندران برگزار شد

همایش ملی نکوداشت عالم فرزانه مرحوم آیت الله شیخ محمد فاضل استرآبادی(ره)، تولیت فقید حوزه علمیه فیضیه مازندران امروز با حضور علما، روحانیان، محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه و مسئولین ملی و استانی با پیام تصویری حضرت آیت الله جوادی آملی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان مازندران همایش ملی نکوداشت عالم فرزانه مرحوم آیت الله شیخ محمد فاضل استرآبادی(ره)، تولیت فقید حوزه علمیه فیضیه مازندران امروز با حضور علما، روحانیان، محققان و پژوهشگران حوزه و دانشگاه و مسئولین ملی و استانی با پیام تصویری حضرت آیت الله جوادی آملی در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل برگزار شد.

 

این همایش ملی به همت بنیاد نخبگان استان مازندران برگزار و مراکز همچون دانشگاه مازندران، حوزه علمیه فیضیه استان، استانداری مازندران، سازمان تبلیغات اسلامی و دیگر نهادهای علمی و فرهنگی استان برگزار شد.

زنده‌یاد حضرت آیت‌الله حاج شیخ محمد فاضل استرآبادی در سال ۱۳۱۴ شمسی در شهر نجف، عراق بدنیا آمد. وی در سال ۱۳۵۹ به عنوان نمایندۀ مردم بابل در مجلس‌شورای‌اسلامی، انتخاب شد و در سال ۱۳۶۳ حوزه علمیۀ فیضیه مازندران در شهر بابل را تأسیس کرد.

وی در شامگاه ۳ آذر ۱۳۹۵ بر اثر سکته مغزی به کما رفت و در بیمارستان شهید بهشتی بابل بستری شد و در ظهر روز شنبه؛ ششم آذرماه ۱۳۹۵ در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

 

 

دکتر محسن جهانشاهی، رییس بنیاد نخبگان استان مازندران ضمن عرض خوشامد گویی و خیر مقدم به دو مبحث مهم کارآمدی نظام و الگوسازی با تجلیل و تکریم در دهه چهارم انقلاب اشاره کرد.

وی در ادامه سخنان خود به بند سه ماده 64 برنامه ششم توسعه کشور اشاره کرد و با بیان این که برای نخستین بار در این برنامه تکریم و الگو سازی نخبگان و سرآمدان حوزوی و دانشگاهی مورد تأکید قرار گرفته است، افزود: با این قانون جدید، محمل مناسب برای تکریم و تجلیل از شخصیت های حوزوی در کشور شتاب بیشتری به خود خواهد گرغت.

رییس بنیاد نخبگان مازندران همچنین به رونمایی از جایزه علمی فاضل در حاشیه این همایش ملی به عنوان اقدامی ماندگار اشاره کرد و در تشریح این جایزه علمی گفت: جایزه علمی فاضل، جایزه ای برای نخبگان و سرآمدان دانشگاهی و علمی و بورس تحصیلی خواهد بود که بتوانیم نام این شخصیت بزرگ را جاودانه کنیم.

جهانشاهی بر این اعتقاد است؛ که علوم حوزوی و دانشگاهی باید در خدمت حل مشکلات مردم باشد و باید از تئوری ها کاسته شود و از این علوم در حل معضلات و مشکلات جامعه بهره گرفته شود و باید علوم امروز تأثیرگذاری مثبت خود را در زندگی مردم نشان دهند.

وی با اشاره به این نکته که برخی ها امروز انتظاردارند همه امکانات به یک جا در اختیار آنها قرار گیرد به زندگی زاهدانه آیت الله فاضل استرآبادی(ره) اشاره کرد وگفت: این عالم برجسته با کمترین امکانات به دین و مردم خدمت کرد و در این خصوص نیازمند الگوسازی هستیم.

 

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، امام جمعه شهرستان بابل و مسؤول مدرسه علمیه خاتم الانبیا بابل، که ارتباط نزدیکی با مرحوم آیت الله فاضل داشت و دراین همایش به جلوه ای از نخبه پروری این عالم وارسته اشاره کرد.

وی نخبه پروری را یکی از شاخصه های مهم آیت الله فاضل(ره) برشمرد و با بیان این که ایشان قبل از این یک نخبه باشد نخبه سازی کرد، گفت: این شخصیت بی نظیر حوزه نخبه بودن را از همان ابتدا برنامه ریزی کرده بود

حجت الاسلام روحانی که خود سکاندار یکی از بزرگترین مدارس علمیه شهرستان بابل است در این همایش از غفلت نسل جوان نسبت شخصیت های بزرگی در جامعه گلایه کرد و افزود: متأسفانه جوان امروز دچار بی هویتی شده و در حالی به دنبال الگویی برای خود در دور دست های می گردد که شخصیت های بسیار اثرگذاری در اطراف آنها وجود دارند و آنها نسبت به او بی توجه هستند.

امام جمعه بابل، آیت الله فاضل را فردی بی ادعا در همه امور معرفی کرد و با کنایه به افرادی القاب و عناوین برای آنها خیلی مهم است، افزود: آیت الله فاضل حتی از گفتن عنوان آیت الله نسبت به خود ناراحت می شد و همواره می گفت که من آیت الله نیستم.

حجت الاسلام روحانی با بیان این که روح نخبگی در آیت الله فاضل متجلی بود و این در سایه الطاف الهی به ایشان رسیده بود، گفت: این شخصیت بزرگ در سخت ترین شرایط نخبگی را هدف قرار داده بود.

وی در ادامه سخنان خود به حضور سی ساله آیت الله فاضل استرآبادی(ره) در نجف اشرف اشاره کرد و با بیان خاطره ای از ایشان گفت: آیت الله فاضل(ره) نقل می کردند که در نجف بودند نه در زمان سرما وسیله گرمایشی داشتند و نه در تابستان وسیله خنک کننده داشتند و ایشان در آن شرایط هم درس می خواندند و مسؤولیت مدیریت خانواده را نیز عهده دار بودند.

امام جمعه بابل از اثرگذاری به عنوان یکی از دیگر شاخصه های نخبگان در جامعه یاد کرد که در آیت الله فاضل(ره) نیز متجلی بود، بیان داشت: این عالم وارسته هر آنچه که آموخته بود را با تأسیس یک مدرسه علمیه عملی کرد و سال ها در کسوت یک استاد به تربیت طلاب فاضل، متعهد و مهذبی مشغول بود که هنوز جلوه هایی از اثرات معنوی آن شخصیت در جامعه دیده می شود.

 

 

حجت الاسلام والمسلمین عباس نیکزاد، استاد درس خارج فقه حوزه علمیه مازندران و نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی که از شاگردان قدیمی آیت الله فاضل استرآبادی(ره) است به عشق و ارادت ویژه این عالم وارسته به امام راحل و مقام معظم رهبری اشاره می کند و از این زاویه به تبیین و تشریح ولایت مداری آیت الله فاضل می پردازد.

حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد با تبیین ادله ارادت آیت الله فاضل(ره) به مقام معظم رهبری گفت: ایشان در سخنان و نوشتارهای خود همواره تعبیر روحی فداه را در خصوص مقام معظم رهبری فراوان به کار می برند و همواره به نوشتن مرجع اعظم، رهبر معظم حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مقید بودند.

استاد درس خارج حوزه علمیه مازندران با بیان این که نکته که آیت الله فاضل استرآبادی(ره) اهل شعار دادن نبود و ولایت مداری خود را در عمل ثابت می کرد، افزود: مرحوم آیت الله فاضل(ره) تأکید می کردند که هیچ شک و تردیدی از لحاظ فقهی نداریم که باید خمس را تنها به رهبر داد و می فرمود که با کمال احترام برای همه اما در جهت فقهی و در روایات نیز آمده خمس حق اماره و حق الولایه است و باید به رهبری داده شود.

وی همچنین با بیان این که آیت الله فاضل همواره در خصوص    توأم بودن مرجعیت و رهبریت تأکید می کردند، گفت: ایشان همواره تأکید می کردند اگر قرار است اقتدار برای رهبریت ایجاد شود و شکوه و هیمنه در سطح جهان، حتما باید با مرجعیت همراه باشد.

حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد در ادامه سخنان خود به مسأله اهمیت تقلید از رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: مرحوم آیت الله فاضل(ره) می فرمودند مقام معظم رهبری به عنوان یک مرجع تقلید باید از ایشان تقلید شود و اگر توصیه شود که از دیگران تقلید کنید بیرونی ها نمی گویند وقتی رهبر انقلاب مرجع تقلید است، چرا خودت از فرد دیگری تقلید می کنی و ما را به تقلید از ایشان توصیه می کنید.

 

در ادامه این همایش آیت الله طبرسی، نماینده ولی فقیه در مازندران در این همایش به دلایل محبوبیت عالمان دینی در میان مردم اشاره کرد و بیان این که علما کمترین بهره را از مواهب دنیوی می برند و در عین حال بیشتر خدمت را به مردم عرصه می کنند، گفت: علما همواره دغدغه خدمت به مردم داشتند و این مسأله امروز نیز وجود دارد.

وی در ادامه به بیان ویژگی های آیت الله فاضل استرآبادی(ره) اشاره کرد و با بیان زندگی زاهدانه این عالم وارسته، افزود: زهد و تواضع آیت الله فااضل(ره) از ایشان به عنوان یک شخصیت کم نظیر در حوزه ساخت.

آیت الله طبرسی همچنین آیت الله فاضل را شخصیتی نخبه در حوزه معرفی کرد و بیان این که نام فاضل به حق شایسته و بیانگر شخصیت والای آن عالم ربانی بود بر ضرورت توجه و مطالعه سیره زندگی این عالم ربانی از سوی طلاب تأکید کرد.

امام جمعه ساری به ارتباط عمیق مردم با آیت الله فاضل استرآبادی(ره) اشاره کرد و زهد، تقوا، ساده زیستی و تواضع را مهم ترین عامل این ارتباط عمیق برشمرد.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری همچنین به چندین دهه تلاش و مجاهدت آیت الله فاضل استرآبادی(ره) در حوزه داری اشاره کرد و گفت: ایشان عمر با برکت خود را برای نشر و تعلیم معارف اسلامی صرف کرد و امروز این حوزه علمیه با عظمت باقیات الصالحات آن عالم ربانی است.

وی همچون دیگر سخنرانان همایش امروز ولایت مداری را یکی از مهم ترین شاخصه های آیت الله فاضل استرآبادی(ره) اشاره کرد و افزود: حوزه علمیه ما نیازمند رویش هایی مانند آیت الله فاضل است تا خلا وجودی این عالم ربانی برای جامعه ما پر شود.

آیت الله طبرسی در بخش دیگری از سخنان خود حضور وحدت بخش حوزویان و دانشگاهیان در همایش امروز را نشان دهنده وجه مشترک این دو قشر مهم و اثرگذار جامعه دانست و خاطرنشان کرد: برگزاری چنین همایش هایی حفظ پایه های صیانت از انقلاب محسوب می شود.

همچنین در ادامه این همایش پیام تصویری حضرت آیت الله جوادی آملی در تجلیل و تکریم از مقام علمی و اخلاقی آیت الله فاضل استرآبادی(ره) پخش شد که حاوی مطالب بسیار ارزشمندی در تبیین جایگاه این عالم وارسته بود.

حضرت آیت الله جوادی آملی در پیام تصویری خود به مناسبت همایش ملی نکوداشت آیت الله شیخ محمد فاضل استرآبادی(ره) ضمن تجلیل از مقام علمی و اخلاقی این عالم وارسته، کوشش و تلاش های آیت الله فاضل(ره) را عالمانه توصیف کرد و گفت: باید تلاش ها و کوشش های ایشان مرود بهره برداری نسل حاضر و آینده قرار گیرد.

استاد تفسیر قرآن با ذکر این نکته که آیت الله فاضل استرآبادی عمر خود را در مسیر گسترش معارف قرآن و عترت سپری کرد، به حضور چندین ساله این عالم انقلابی در نجف اشرف اشاره کرد و افزود: آیت الله فاضل(ره) با فراگیری سطوح ابتدایی حوزه برای تکمیل اندوخته های علمی خود به نجف هجرت کرد و پس از سال ها دوباره به مازندران بازگشت.

وی، تأسیس حوزه علمیه از سوی آیت الله فاضل استرآبادی در بابل را نقطه عطفی در فعالیت های علمی و تبلیغی ایشان برشمرد و تصریح کرد: آیت الله فاضل با تأسیس حوزه توانست علما، فضلا و شاگردان خوبی تربیت کردند.

حضرت آیت الله جوادی آملی با تعبیری زیبا در وصف زندگی آیت الله فاضل، گفت: سفرنامه ملکوتی ایشان رضایت بخش خواهد بود  و دارای نفس راضیه و مرضیه و مورد عنایت ویژه الهی هستند و خداوند انسان ها به این اهداف تابناک دستور رجوع می دهد.

 

در بخش پایانی این همایش ملی از جایزه علمی فاضل در کشور با حضور حجت الاسلام والمسلمین رضا فاضل، حجت الاسلام والمسلمین هادی فاضل از فرزندان آیت الله فاضل استرآبادی(ره)، امام جمعه بابل، مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران، معاون استاندار مازندران و رییس بنیاد نخبگان مازندران رونمایی شد.

 

همچنین پیامی به مناسبت بزرگداشت آیت الله فاضل استرآبادی(ره) از سوی دکتر سورنا ستاری، معاون علمی فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان و دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به بیت این عالم قرائت شد.

گفتنی است؛ این مراسم با تقدیر از پژوهشگران و برگزیدگان برتر ملی و استانی و  اهدای لوح این جایزه علمی به آنان پایان یافت.

 

تاریخ انتشار : 1396/12/14
کد : 30
تعداد بازدید: 348

  تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: مازندران - ساری - میدان امام خمینی(ره) - بلوار آزادی - خیابانشهید نوری - بنیاد نخبگان استان مازندران