بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

معرفی نخبگان ورزشی بومی استان مازندران

امیر حسین زارع

معرفی استاد: امیر حسین زارع کشتی گیر آزاد کار در 27 دی ماه 1379 در شهر آمل متولد شد. وی دارای قد 1.85 متر و وزن 125 کیلوگرم میباشد. در مدرسه شهید پوریان آمل، دوران دبستان خود را سپری کرد. او ورزش باستانی را دوست داشت و از وضعیت تحصیلی بسیار خوبی برخوردار بود و نحصیلات خود را در مدرسه نمونه دولتی گذراند. ولی وقتی که به ورزش کشتی روی آورد از مدرسه بیرون آمد. امیرحسین زارع دارنده طلای زیر 23 سال جهان در سال 2019 ، مدال برنز المپیک 2020 توکیو،  مدال طلای جهانی 2021 و 2023 است. وی از طرف فدراسیون کشتی جهانی در سال 2023 به عنوان برترین کشتی گیر آزاد جهان انتخاب شد.

افتخارات ورزشی:  امیرحسین زارع در سال ۱۳۹۷ موفق شد که در مسابقات استان مازندران به رتبه اول دست یابد و به مسابقات کشوری برود او در مسابقات کشوری هم مدال طلا به دست آورد و به تیم ملی کشتی آزاد کشورمان دعوت شده در مسابقات آسیایی تاشکند حضور یافت و مدال طلا کسب کرد. وی دارای مدال طلا قهرمانی نوجوانان آسیا 2018 ، طلا قهرمانی نوجوانان جهان 2018 ، طلا قهرمانی جوانان آسیا 2019 ، نقره قهرمانی جوانان جهان 2019 ، طلا قهرمانی زیر 23 سال جهان 2019 ، طلا قهرمانی جهان 2019 ، برنز المپیک 2020 توکیو، طلا قهرمانی کشتی جهان اسلو 2021 ، برنز قهرمانی کشتی جهان بلگراد 2022 ، طلا جام بولات تورلیخانوف 2022 ، طلای بازی های اسیایی 2023، طلای قهرمانی کشتی جهان بلگراد 2023 است.

منش زندگی: او بعد از دریافت مدال برنز المپیک نوشت: درود بر مردم عزیز سرزمینم ایران، نمی‌دانم که چگونه با قطره‌های ناچیز واژه‌هایم دریای بیکران محبت شما را جبران نمایم. آن همه دعای خیر که تا پای سکو بدرقه راهم بود. شما امیرحسین را به میدان المپیک فرستادید تا شادی را به خانه‌هایتان بیاورد. تا دست پر برگردد. اما سرباز کوچک شما امروز نتوانست لبخند را آن گونه که لایق‌ ایران بود بر لبهایتان بنشاند. نتوانست غرور را دوباره به سینه‌های ستبر یک ملت برگرداند. آن روزها که در سکوت و خلوت و تنهایی زیر وزنه‌های سخت و روی تشک‌ها تا مرز بیحالی می رفتم، یاد شما مرا دوباره به ایستادن و ادامه دادن امیدوار می‌کرد. اینکه یک طلای المپیک چگونه می‌تواند غم این روزها را از دل مردم کشورم ببرد. اینکه یک نفس بیشتر جنگیدن چگونه شادی مردان و زنان سرزمینم را دوچندان خواهد کرد. امیدوارم امروز این مدال را از فرزند خود بپذیرید. اما اطمینان داشته باشید برای عظمت نام ایران، برای یک لحظه شادی بی حد و مرز شما در آینده نزدیک ثانیه‌ای کم نگذارم. فقط بر من ببخشید. امیر حسین زارع درباره‌ی والدینش چنین می گوید: دعای خیر پدر و مادر، تمام برکت زندگی می باشد. همیشه توصیه ی من به همسن و سالانم این بود که برای رسیدن به جایگاهی در زندگی خود باید پدر و مادرتان از شما راضی باشند. تمام داشته های من از دعای پدر و مادرم است. امیرحسین زارع که ارادت و علاقه خاصی به امام هشتم حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) دارد مدال طلای چهانی خود را به موزه آستان قدس رضوی اهداء کرد و به عنوان خادم آستان مقدس امام رضا (ع) نائل شد.

جمع بندی توصیف منزلت استاد: در سیره زندگی امیرحسین زارع ، ایمان، مسئولیت پذیری، تلا ش و سخت کوشی، امید، توکّل به خداوند متعال و داشتن هدف، متبلور است. امیدواریم نسل جدید با الگوگیری از ایشان بتوانند منشأ خیر و فایده برای اسلام، جامعه و ایران عزیز باشند.