بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

حسن یزدانی چراتی

معرفی استاد: حسن یزدانی چراتی در ۵ دی ۱۳۷۳ در روستای لپو صحرا شهرستان جویبار به دنیا آمد. پدرش کشاورز است و در مسابقات کشتی لوچو شرکت می‌کرده و او هم در دوران کودکی در مسابقات لوچو رقابت کرد. در آغاز فعالیت و در رده نونهالان زیر نظر امید اسماعیل‌پور تمرین کرد، سپس در رده نوجوانان به صورت جدی‌تر تمرینات خود را زیر نظر همت مسلمی دنبال کرد و در رده جوانان نیز حسین نقیبی در باشگاه کشتی جویبار مربی او بود. او در سن یازده سالگی (سال ۲۰۰۶ میلادی) در مسابقه‌های استانی مازندران شرکت کرد و دوم شد. یزدانی در سال ۲۰۱۱ به عضویت تیم ملی نوجوانان ایران درآمد و در همان سال در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا به مدال برنز وزن ۵۰ کیلوگرم دست یافت. او نوزده روز پس از کسب مدال برنز آسیا، در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان جهان، به عنوان دوم رقابت‌ها دست یافت. او در سال ۲۰۱۴ در دسته ۶۶ کیلوگرم، ابتدا قهرمان جوانان آسیا و سپس قهرمان جوانان جهان شد. یزدانی پس از این قهرمانی به رده سنی بزرگسالان آمد. او برنده مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو در دسته ۷۴ کیلوگرم و مدال نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو در دسته ۸۶ کیلوگرم است. یزدانی سه بار قهرمان کشتی جهان، دو مدال نقره و یک برنز قهرمانی جهان است. کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و دو عنوان قهرمانی کشتی آسیا از دیگر افتخارات اوست. حسن یزدانی دارای مدرک کارشناسی مدیریت نیز است.

افتخارات ورزشی: برنز نوجوانان آسیا، نقره نوجوانان جهان، طلای جوانان آسیا، طلای جوانان جهان، طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو، نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو، طلای جهان در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱، دو مدال نقره و یک برنز قهرمانی جهان به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۲۲ و ۲۰۱۸ ، مدال طلای بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ و دو عنوان قهرمانی کشتی آسیا از دیگر افتخارات اوست.. همچنین بصورت تیمی قهرمان جام جهانی کشتی: : ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ (تیم ملی کشتی آزاد) و قهرمان لیگ برتر کشتی ایران: ۲۰۲۰ (باشگاه ایران‌مال) شد. حسن یزدانی در جام تختی ۲۰۱۵ کرمانشاه، جایزه بزرگ ۲۰۱۵ پاریس، جایزه بزرگ ۲۰۱۶ پاریس، جام مدوید ۲۰۱۶ و بازی‌های کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ نیز قهرمان شد.

جایگاه در کشتی: حسن یزدانی در سال ۲۰۱۷ از سوی اتحادیه جهانی کشتی به عنوان بهترین کشتی‌گیر سال جهان انتخاب شد. او در سال ۱۴۰۱ با گرفتن مدال نقره مسابقات کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ در بلگراد، پرافتخارترین کشتی‌گیر تاریخ ایران از نظر شمارش مدال جهانی و المپیک بالاتر از غلامرضا تختی شد. یزدانی همچنین بهترین کشتی‌گیر آزادکار سال ایران (۱۳۹۵ )، مرد سال ورزش مازندران ( ۱۳۹۵)،  محبوب‌ترین کشتی‌گیر آزادکار جهان (نظرسنجی اتحادیه جهانی کشتی)(۲۰۲۰ ) نیز شد.

منش زندگی: در بسیاری از مسابقات بر روی دوبنده حسن یزدانی لفظ یاعلی درج شده‌است. او مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد. حسن یزدانی در اسفند سال ۱۳۹۵ خادم حرم امام رضا (ع) شد. حضور در امورات مردمی همچون امور خیریه، حضور با لباس آتش‌نشانی روی تشک برای زنده نگه‌داشتن یاد آتش‌نشان‌های حادثه پلاسکو، حضور در جمع کودکان دارای سندروم داون و کشتی گرفتن نمادین به نشانه حمایت از این کودکان، کمک به زلزله زدگان استان کرمانشاه، اهدای دوبنده به قهرمان حادثه شاهچراغ که عامل تروریستی مرداد 1402 را زمین‌گیر کرد، نشان از مردمی بودن منش زندگی او دارد. حسن یزدانی در المپیک ۲۰۲۰ توکیو در رقابت نهایی برای کسب نشان طلا برابر تیلورآمریکایی شکست خورد و به مقام دوم رسید. وی پس از کسب مدال نقره با گفتن جمله «شرمنده مردم شدم» به سمت سالن گرم رفت. یزدانی دو ماه پس از بازی‌های المپیک، با هدف کسب سومین طلای جهانی‌اش در قهرمانی‌های جهان ۲۰۲۱ شرکت کرد و به رقابت نهایی مقابل تیلور رسید. یزدانی در رقابت نهایی این دسته توانست با برتری برابر وی، عنوان قهرمانی کشتی جهان را به دست آورد و پس از برد مقابل تیلور گفت: «من تمام تلاشم را کردم که تلخی مسابقات قبلی را بر طرف کنم و از این به بعد هم تمام تلاشم را می‌کنم تا دل مردم شاد شود.

جمع بندی توصیف منزلت استاد: در سیره زندگی حسن یزدانی، ایمان، مسئولیت پذیری، تلا ش و سخت کوشی، امید، توکّل به خداوند متعال و داشتن هدف، متبلور است.امیدواریم نسل جدید با الگوگیری از ایشان بتوانند منشأ خیر و فایده برای اسلام، جامعه و ایران عزیز باشند.