بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

دکتر ایرج ملک پور

معرفی استاد: ایرج ملک پور در تقویم نوین ایران) در سال 1319 روستای نوای لاریجان از توابع آمل به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه اش را در لاریجان گذراند. سپس در سال ۱۳۳۹ وارد دانشگاه تهران شد و در رشته فیزیک به تحصیل پرداخت. در خرداد ۱۳۴۳ از دانشگاه تهران لیسانس گرفت و به آلمان رفت. پس از چند ماه از آلمان به فرانسه رفت و به تحصیل ادامه داد. ملک پور دکترای علوم فضا اختر فیزیک خود را از دانشگاه پاریس دریافت نمود. دکتر ملک پور هم‌اکنون ریاست بخش فیزیک خورشیدی مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران را بر عهده دارد.

مسئولیت های مدیریتی: رئیس مؤسسه ژئوفیزیک نجوم و فیزیک فضا در دانشگاه تهران.

 

حیطه های هفتگانه فعالیت استاد:آموزش مقاطع مختلف دانشجویان، انجامفعالیت های اجراییدانشگاهی وکشوری مانند ریاست مؤسسه ژئوفیزیک نجوم و فیزیک فضا دانشگاه تهران،تحقیقاتارزنده در استخراج و تنظیم تقویم های سراسری در ایران .

فعالیت های علمی: مجموعه کتاب ۱۹ جلدی از تقویم ۵۰۰۰ ساله ایران، تقویم تطبیقی، تقویم هجری قمری، تقویم هجری شمسی، ۵۶۵۰ سال تقویم هجری شمسی و میلادی.

 

دستاوردها: استخراج تقویم برای بیش از دو دهه تا زمان تأسیس مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک از کارهای ارزشمند آن استاد بزرگ است. ایشان همچنین تقویم رسمی ایران را استخراج کرده و تنظیم تقویم مالدیو، سریلانکا، برمه و برونئی را به درخواست این کشورها عهده‌دار شدند. استخراج اوقات شرعی شهرهای ایران و جهان، پیش‌بینی تاریخ و ویژگی محلی خورشید و ماه‌گرفتگی در ایران از دیگر فعالیت‌های آن استاد والاقمام است.

جوایز:دکتر ایرج ملک‌پور شهروند افتخاری نیشابور از سوی شهرداری و شورای اسلامی نیشابور اعلام شد و لوح شهروند افتخاری را در سال ۱۳۹۴ دریافت کرد.

نقش استاد در تصمیمات سازمانی: ریاست مؤسسه ژئوفیزیک نجوم و فیزیک فضا دانشگاه تهران و استخراج تقویم های متعدد.

جمع بندی توصیف منزلت استاد: دکتر ملک پور در طی سال­ها به تربیت شاگردان بسیار، تالیفات متعدد و به تحقیقات ارزنده در حیطه استخراج تقویم پرداخته است. امید است نسل جوان با سرلوحه قرار دادن الگوهای موفقی مانند دکتر ملک پور بتوانند گامی موثر در جهت آبادانی کشورمان ایران بردارند.