بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

دکتر شهاب طور سوادکوهی

                                                                                                                      

معرفی استاد: دکتر شهاب طورسوادکوهی اهل شهرستان سوادکوه مازندران که در سال 1353 در تهران متولد شدند. در سال  2001  پزشکی عمومی را در دانشگاه علوم پزشکی تهران و در سال 2011 رشته تخصصی دستیار بالینی جراحی عمومی را از دانشگاه میشیگان و فلوشیپ عروق را در سال 2013 از دانشگاه دانشگاه مریلند اخذ کردند. ایشان هم اکنون در دانشگاه مریلند  به عنوان دانشیار جراحی عروق و تروما مشغول به فعالیت هستند.

مسئولیت های مدیریتی: مدیر مشترک مرکز آئورت دانشگاه مریلند از سال 2017 تا کنون ، مدیر جراحی مراقبت حاد عروقی (VACS)، دانشگاه مریلند، بالتیمور از سال 2016 تا 2018.

حیطه های هفتگانه فعالیت استاد: اجرایی و درمانی( ریاست بخش جراحی عروقی دانشگاه مریلند)،آموزش( دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه مریلند و بالتیمور)، پژوهش و تحقیقات (مسئول عمل های آئورت پیچیده در دانشگاه مریلند)، فعالیت در امور صنفی( مدیر مشترک مرکز آئورت دانشگاه مریلند و بالتیمور)

فعالیت های علمی: دکتر سوادکوهی دارای بیش از 68 مقاله علمی پژوهشی بین المللی در زمینه جراحی عروق به ویژه آئورت است (که بر اساس گزارش پایگاه علمی بین‌المللی  Scopus بیش از 248  بار به مقالات ایشان استناد شده‌است، با H-index: 8).

دستاوردها: ایشان مسئول مرکز آئورت (Aortic center )دانشگاه مریلند هستند و انجام تمام عمل های آئورت پیچیده در دانشگاه مریلند تحت نظر ایشان انجام شده و شروع عمل های اندووسکولار در این دانشگاه نیز توسط ایشان بوده که باعث ایجاد روش عمل مطمئن و با عوارض  کمتر و برش های کمتر برای بیمار انجام  شده که در حال حاضر از روش های نوین در زمینه عمل های جراحی عروق است. دکتر شهاب طورسوادکوهی از پزشکان ایرانی تیم جراحی عمل تاریخی پیوند قلب خوک به یک مرد 57 ساله در دانشگاه مریلند آمریکا بودند که در ژانویه ۲۰۲۲  انجام شد که نامشان در تاریخ پزشکی ثبت شد. نظر مراجع تقلید درباره پیوند قلب خوک به انسان: آیت الله علوی گرگانی طی استفتاء در خصوص این عمل فرمود: اگر این عمل منجر به نجات انسان شود از نظر شرعی اشکالی ندارد ولی اگر عضو واجب و یا کارسازی برای فرد بیمار نباشد باید از بدن فرد خارج شود .آیت الله سیستانی نیز در پاسخ به سوال آیا پیوند از خوک به انسان جایز است؟ فرمودند: جایز است و خدا عالم است.

جوایز: نشان افتخار رتبه سوم آزمون جامع علوم پایه پزشکی در بین کلیه دانشکده های پزشکی دانشگاه تهران(2003)، جایزه سالانه تدریس برای برنامه دستیاری جراحی، دانشگاه مریلند (2015،2017،2019)، جایزه Emerick Szilagyi برای بهترین تحقیقات بالینی در جراحی عروق ( 2011)، بالاترین امتیاز ABSITE، هر سال، بیمارستان هنری فورد(2007-2010).

نقش استاد در تصمیمات سازمانی: دانشیار بخش جراحی عروق سال از سال 2013 تا کنون، افسر بهبود کیفیت (QI)، دانشگاه مریلند، بالتیمور از سال 2016 تا کنون.

جمع بندی توصیف منزلت استاد: دکتر شهاب طورسوادکوهی با پشتکار و اراده و تلاشی ستودنی تحقیقات و نتایج ارزنده ای را به تمام جهانیان تقدیم کرده اند. ایشان یکی از ستاره های پرفروغ کشور عزیزمان ایران هستند، امیدواریم نسل جدید با الگوگیری از ایشان بتوانند منشأ خیر و فایده برای جامعه و ایران عزیز باشند  

 

 ایجاد مطلب
1401/11/11