بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

معرفی نخبگان بومی استان مازندران

دکتر مهدی نوری

 

معرفی استاد:

دکتر مهدی نوری در 12 بهمن 1310 ه ش (1942 م)، در امیرکلا ، شهرستان بابل متولد شدند. تحصیلات دوران ابتدایی را در دبستان خیام، تنها مدرسه موجود در امیرکلا و دوره متوسطه را در دبیرستان عصر خمینی (عصر پهلوی سابق) بابلسر و امام(ره) (شاهپور سابق) بابل، در محل تولدش، گذراند و در سال 1333 شمسی راهی آلمان شد (در سال 1953 دیپلم گرفته و یک سال بعد در 19 سالگی به آلمان رفتند) و در دانشگاه هایدلبرگ تحصیل کردند. سال 1960 بعنوان جراح کلیه و بیماری های دستگاه تناسلی دکترا گرفته و در سال 1972 مدرک استادیاری و در سال 1975 مدرک استادی (پروفسوری) را اخذ کردند.

مسئولیت های مدیریتی استاد: معاون بخش اورولوژی دانشگاه مانهایم آلمان ازسال 1970 تا 1977 میلادی، رئیس بخش اورولوژی بیمارستان والکرانکل هاوس در شهر بن آلمان از سال 1977 تا 1998

حیطه های هفتگانه فعالیت استاد:آموزش(مقاطع مختلف دانشجویان پزشکی، دستیاران تخصصی ارولوژی،تحقیقاتدر بیماری های ارولوژی، انجام فعالیت هایاجراییدانشگاهی و خارج کشور،درمانبیماری های ارولوژی، مشارکت در فعالیت هایفرهنگیدانشگاه، مشارکت در فعالیت هایاجتماعی، ایفای نقش در امورصنفیپزشکی، طی سالها همواره به ایران وزادگاهش دراستان مازندران سفرمی کرد و منشاء خدمات پزشکی بود.

فعالیت های علمی استاد: دکتر نوری بیش از 90 مقاله و سخنرانی علمی درآلمان وسایرکشورهای جهان ارائه کرده است.

دستاوردهای استاد: یکی ازمهم ترین افتخارات زندگی استاد این است که از سال 1980 تا 1988 با همکاری پروفسور نجابت بیش از 1000 مجروح جنگ تحمیلی را تحت عمل جراحی قرار داده و از بابت هیچ کدام دستمزدی دریافت نکرده است. پزشک معالج روسای جمهور و سران تعدادی از کشورها ازجمله چندین صدراعظم آلمان بود. وی در سال 1369 شمسی هلموت کهل صدر اعظم وقت آلمان و در سال 1990 میلادی نیز ملک فهد  و خواهرش را جراحی کرد.

جوایز استاد: جراح سرشناس ایرانی مقیم آلمان که بارها مدال افتخاردولت آلمان را نیزدریافت کرده و سران بسیاری ازکشورهای جهان را تحت درمان وجراحی های حساس و پیچیده قرارداده است، تقدیرشده در مراسم اساتید برجسته علوم پزشکی مازندرانی در سال 1391

نقش استاد در تصمیمات سازمانی: استاد دانشگاه های آلمان، سفر به کشورهای کویت، لیبی، قطر، عربستان، بحرین، امارات و عمان جهت درمان و مداوای رجال سیاسی این کشورها شمه ای از خدمات ارزنده ایشان در سطح کشور و جهان می باشد.

جمع بندی توصیف منزلت استاد: در سیره زندگی استاد مهدی نوری تلا ش، سخت کوشی، امید، عشق به خدمت به مردم و داشتن هدف، متبلور است.. امیدواریم نسل جدید با الگوگیری از ایشان بتوانند منشأ خیر و فایده برای جامعه و ایران عزیز باشند.  وی سرانجام به علت کهولت سن و بیماری در سال 1398 تسلیم مرگ شد. روحش شاد.