بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

معرفی نخبگان بومی صنعتی استان مازندران

غلامعلی سلیمانی

                                                                                                      

معرفی استاد: غلامعلی سلیمانی در  ۲۵ خرداد ماه ۱۳۲۵ در آمل متولد شد. پدر او وکیل دادگستری و مادرش خانه‌دار بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در شهر آمل گذراند. مدرک لیسانس رشته ریاضی‌فیزیک را از دانشکده علوم ریاضی دانشگاه ملی (شهید بهشتی) در سال ۱۳۵۰ دریافت کرد و بعد به سربازی رفت و در دوران سربازی هم کار می‌کرد. سلیمانی در سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ ، دو شرکت پارسیو و مارکتینگ سرویس ‌اند ریسرچ ( MSR ) را تأسیس کرد. وی در سال ۱۳۵۶، در مکان فعلی شرکت کاله کار خود را با توزیع شیر آغاز نمود. پخش سوسیس و کالباس را با شرکت کالباس‌سازی گیلان آغاز کرد. در سال 1358 شرکتی در شیراز به نام دمس بنیان نهاد. در سال 1359 کارخانه گوشتی تهران و پس از آن کارخانه گوشتی آمل را راه‌اندازی کرد. سلیمانی سپس در سال ۱۳۷۰ شرکت لبنی کاله را تأسیس کرد. وی بنیان‌گذار هلدینگ سولیکو است. سولیکو دارای بیش از ۲۰ زیر مجموعه می‌باشد که شرکت فراورده‌های گوشتی کاله و فراورده‌های لبنی کاله بزرگترین و مطرح‌ترین آن محسوب می‌شوند. او در حال حاضر صاحب ۴۰ شرکت و ۲۰ کارخانه است. سلیمانی توانسته است با شرکت‌های بزرگ غذایی و صنعتی جهان مانند نستله، دنون، کمپینا، بل، هکلند و ایمی برای همکاری صحبت دوجانبه داشته باشد.

جوایز استاد: در سال ۱۳۹۵ نشان عالی مدیر شایسته ملی توسط رئیس‌جمهور، مدال افتخار ملی صادرات برای برند کاله در سال ۲۰۱۵ به عنوان نخبه اقتصادی در جهان اسلام و یکی از افراد تأثیرگذار در حوزه اقتصاد از سوی مرکز تجارت بین‌الملل سازمان همکاری‌های اسلامی در مالزی، در سال ۱۳۹۶ تندیس و نشان امین الضرب از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، دریافت تندیس جشنواره رهبران کارآفرین در ۱۳۹۶، دریافت تندیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی در ۱۳۹۶، دریافت تندیس کارآفرین برتر چهارمین جشنواره رهبران کارآفرین دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در ۱۳۹۵ ، دریافت نشان Citizen X تداکس تهران در ۲۰۱۵ ، دریافت جایزه بین‌المللی MWB  نخبه اقتصادی از ششمین دوره نمایشگاه و کنفرانس تجارت و سرمایه‌گذاری جهان اسلام مالزی در ۲۰۱۵ ، کارفرمای نمونه کشوری استان مازندران در ۱۳۹۴ ، دریافت نشان عالی مدیر شایسته ملی از اجلاس مدیر شایسته ملی در ۱۳۹۳ ، کسب عنوان فراورده برتر از طرف انجمن تغذیه ایران (آتا) در سال ۱۳۷۵ ، واحد نمونه دوازدهمین کنگره صنایع غذایی کشور در۱۳۷۹، واحد نمونه تولیدی از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در۱۳۷۷ ، شرکت برگزیده فراورده‌های گوشتی از طرف انجمن متخصصین علوم و صنایع غذایی ایران در۱۳۸۱ ، جایزه سال و بیست و چهارمین نشان بین‌المللی کیفیت و تکنولوژی سوئیس در۲۰۰۳ ، دریافت گواهینامه سیستم مدیریت بهداشت صنایع غذایی در ۱۳۸۳ ، دریافت گواهینامه سیستم تضمین کیفیت (ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۰ ) در ۱۳۸۳ ، دریافت گواهینامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در ۱۳۸۵ ، واحد نمونه صنعتی از طرف وزارت صنایع ایران در ۱۳۸۵، دریافت گواهینامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان از سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در ۱۳۸۶ ، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ ، دریافت لوح افتخار واحد نمونه تولید ملی و افتخار ملی از وزارت صنایع ایران در ۱۳۸۸ ، انتخاب واحد نمونه تحقیقات و توسعه شرکت به عنوان واحد برگزیده جشنواره شهاب در ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ ، انتخاب به عنوان برند بین‌المللی ایرانی در صنایع غذای جهانی Anuga آلمان در ۱۳۹۰ ، انتخاب به عنوان برند محبوب محصولات لبنی ایران در ۱۳۹۳ ، انتخاب ۴۸ امین برند دنیا در صنعت غذا توسط مؤسسه بین‌المللی یورومانتیورینگ ( Euro monitoring) در ۱۳۹۴ ، دریافت تندیس برنزین برند ملی در نخستین جشنواره نام نشان ایرانی در ۱۳۹۵ ، دریافت دیپلم افتخار و مدال طلا Product of the year  نمایشگاه بین‌المللی صنایع غذایی PRODEXPO مسکو روسیه در ۱۳۹۶ ، دریافت مجوز سازمانهای FDA و USDA اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا در ۱۳۹۶ ، گواهینامه و دریافت تندیس زرین «برند محبوب» مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما در ۱۳۹۷

فعالیت های اجتماعی و اقتصادی استاد: سلیمانی علاوه بر بنیان گذاری هلدینگ سولیکو، باشگاه ورزشی کاله را نیز بنیانگذاری کرد. گروه سولیکو از برترین‌های عرصه لبنیات و نوشیدنی در سطح بین‌المللی است. امروزه سولیکو یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های صنعت غذاست که ۱۴ کارخانه و ۷۰ مرکز توزیع دارد. همچنین دارای ۳۰ دفتر تجاری در کشورهای مختلف عراق (و دارای کارخانه)، امارات متحده عربی، آمریکا، آلمان، انگلستان و روسیه(و دارای کارخانه)  است که وظیفه مهم صادرات و همچنین تأمین بخشی از زنجیره تولید محصولات را به عهده دارند. سولیکو با داشتن بیش از ۱۸۰۰ رده محصولی و نرخ روبه رشد صادرات، یکی از سه صادر کننده برتر ایران بوده است. همچنین ۲۳ برند در حوزه‌های لبنی، غذاهای آماده، نوشیدنی و شیرینی در زیرمجموعه این هلدینگ قرار دارد. شرکت لبنیات کاله هر روز ۲۵۰۰ تن شیر خام را به بیش از ۱۶۰ نوع محصول لبنی تبدیل می‌کند. پنیر شرکت کاله با تأیید سازمان غذا و دارو آمریکا و وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا به صورت رسمی به آمریکا صادر می شود.

جمع بندی توصیف منزلت استاد: در سیره زندگی غلامعلی سلیمانی، مسئولیت پذیری، تلاش و سخت کوشی، امید و داشتن هدف متبلور است. او عاشق تولید و نوآوری است و هدفش ایجاد کار است و بقای کشور را در صنعت می‌بیند. امیدواریم نسل جدید با الگوگیری از ایشان بتوانند منشأ خیر و فایده برای جامعه و ایران عزیز باشند.