بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/04/06 - 08:21
  • - تعداد بازدید: 38
  • - تعداد بازدیدکننده: 38
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در شورای اداری استان استانداری مازندران

سرمایه‌گذاری و حمایت هزار میلیاردی اوقاف از طرح‌های دانش‌بنیان کشور

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در جلسه شورای اداری استان مازندران که با شرکت و حضور رئیس بنیاد نخبگان استان مازندران برگزار شد، با بیان اینکه سال گذشته حدود 4 هزار میلیارد تومان اجرای نیت امینانه موقوفات در کشور داشتیم، گفت: صندوق حمایت از دانش‌بنیان‌ها نیز با سرمایه هزار میلیارد ریالی در اوقاف درحال فعالیت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در شورای اداری استان که در سالن شهید رجایی استانداری مازندران برگزار شد، با بیان اینکه سازمان اوقاف طبق ماده یک، متولی موقوفات مجهول التولیه یا فاقد تولیه‌اند می‌باشد، افزود: موقوفاتی که دارای متولی است، سازمان اوقاف فقط شأن نظارتی بر عملکرد متولی دارد. وی افزود: خیلی از موقوفاتی که مردم گاهی حتی دعاوی حقوقی هم دارند یا شخصی بعنوان متولی ادعای حقوقی بر آن دارد توسط متولی مدیریت می‌شود و این متولی است که پیگیری حقوقی می‌کند، به جهت اینکه تعریف وقف آن است که متولی؛ همه کاره یک جریان وقف است.  

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: موقوفاتی که مجهول التولیه یا بدون تولیت است، در اختیار سازمان وقف قرار دارد و ادارات اوقاف مدیریت آن را برعهده دارند. خاموشی عنوان کرد: وقف نه بودجه نفت، نه بانک، نه عوارض و نه منابع عمومی دولت است بلکه وقف خودش یک شخصیت حقوقی است و شخصی وقف کرده و متولی شأن تصرف براساس نظر وقف در موقوفه را دارد. وی با بیان اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه نسبت به حفظ عین موقوفات از لحاظ اسنادی، حدنگاری و عدم تعدی و تجاوز به آن اهتمام ویژه‌ای دارد، افزود: افزایش منافع موقوفات یکی از برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه است. رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اوقاف براساس نظر واقف که در وقفنامه ذکر شده است، نسبت به اجرای نیت و هزینه عواید موقوفات اقدام می‌کند، گفت: اجرای نیت خارج از وقفنامه از لحاظ شرعی و قانونی مجاز نیست و اوقاف نسبت به این مسئله حساسیت بالایی دارد. خاموشی با بیان اینکه شفافیت در حساب و سامانه موقوفات مشخص است و دستگاه‌های نظارتی کاملاً بر آن اشراف دارند، تصریح کرد: اوقاف وظیفه دارد بر براساس وقفنامه عمل کند و نسبت به آن نظارت می‌شود. وی با بیان اینکه برای مولدسازی به سراغ امنیت غذایی، اقتصاد دریاپایه، انرژی سبز و مسکن وارد شدیم، افزود: تامین مسکن نخبگان در اولویت اوقاف قرار دارد.

در ادامه استاندار مازندران با اشاره به انتخاب شعار امسال با عنوان سال " جهش تولید با مشارکت مردم" گفت: موقوفات این استان از ظرفیت بسیار مطلوبی برای اجرای طرح‌های اشتغالزایی و همچنین محرومیت زدایی برخوردارند.

وی از مازندران به عنوان تامین کننده اصلی گوشت مرغ تهران نام برد و افزود: این استان بالاترین تامین کننده برنج مصرفی داخل کشور بوده ولی با تنش آب و برق مواجه است و این امر مشکلات زیادی را برای تولید کنندگان و کشاورزان به همراه داشته است‌.

مقام عالی دولت در مازندران از سازمان اوقاف و امور خیریه کشور خواست با ورود به این بخش و ایجاد سرمایه گذاری، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار و اصولی به افزایش بهره وری نیز کمک کند چراکه این آمادگی در مجموعه مدیریتی استان وجود دارد.

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 172032
کلمات کلیدی
مدیر مازندران
خبرنگار

مدیر مازندران

تصاویر